• Karpatská kraslica

          • Do fotogalérie bol pridaný nový album Karpatská kraslica.

            K symbolom Veľkej noci patrí aj kraslica. Žiaci prvého stupňa navštívili výstavu Karpatská kraslica v Humennom. Pozreli si kraslice vyzdobené celou radou techník, jednoduchým farbením, voskovou kresbou alebo batikovaním. Výstava sa deťom veľmi páčila.

          • Návšteva okresnej knižnice

          • Do fotogalérie bol pridaný nový album Návšteva okresnej knižnice.

            Mesiac marec je mesiacom kníh na počesť ľudového básnika Mateja Hrebendu. Dňa 26.3.2024 sa žiaci prvého stupňa vybrali do okresnej knižnice v Humennom, kde si prezreli novootvorené priestory a dostali čitateľské preukazy. Deti si pozreli, aké knihy sa v knižnici nachádzajú. Veríme, že týmto spôsobom si deti vytvoria pozitívny vzťah ku knihám, ktorý im vydrží až do dospelosti. V knižnici sa žiakom veľmi páčilo.

          • Voda je život

          • Do fotogalérie bol pridaný nový album Voda je život.

            22. marca sa od roku 1993 po celom svete oslavuje Svetový deň vody. V tento deň si pripomíname dôležitosť vody pre celú našu planétu, rozprávame o ochrane vodných zdrojov. My na prvom stupni sme si pozreli rozprávku Ako sa kvapka vodou stala, vypracovali pracovné listy, súťažili v kvíze a morskom bingu.

          • Európsky kvíz o peniazoch 2024

          • Do fotogalérie bol pridaný nový album Európsky kvíz o peniazoch 2024.

            V rámci aktivít počas Global Money Week 2024 sa naši žiaci 8. a 9. ročníka zapojili do 7. online kvízu o finančnej gramotnosti. Národné kolo Európskeho kvízu o peniazoch sa uskutočnilo vo štvrtok 21. marca 2024. Európsky kvíz o peniazoch (European Money Quiz) je medzinárodná aktivita zameraná na zlepšenie finančnej gramotnosti 13 až 15-ročných žiakov, žiačok a študentstva. Je súčasťou Európskeho týždňa financií (18.-24. marca 2024). Online kvíz národného kola organizuje už siedmy raz Slovenská banková asociácia v spolupráci s Nadáciou pre deti Slovenska. Kvíz podporuje hravou a zábavnou formou tímovú spoluprácu žiakov a žiačok, ktorí nadobudnú nové zážitky a vedomosti z oblasti finančnej gramotnosti, digitálnej bezpečnosti či matematiky.

          • 22. marec - Svetový deň vody

          • Do fotogalérie bol pridaný nový album 22. marec - Svetový deň vody.

            19.3.2024 sa naši žiaci druhého stupňa zúčastnili školskej exkurzie pri príležitosti Svetového dňa vody vo Vihorlatskom múzeu v Humennom. Vypočuli si tematickú prednášku Odkiaľ má vodu mesto Humenné, Starina - výstavba nádrže. Žiaci sa dozvedeli veľa zaujímavých informácií o výstavbe vodnej nádrže, prezreli si prírodovednú expozíciu, kde boli aj fotografie Petra Šimurdu - mojimi očami. Nakoniec si zahrali interaktívne a vzdelávacie hry a aktivity. Súčasťou exkurzie bola aj návšteva 32. medzinárodnej výstavy kraslíc - Karpatská kraslica 2024. Žiaci sa mohli potešiť pohľadom na prekrásne kraslice vytvorené rôznymi technikami.

          • Projekt Krókus

          • Do fotogalérie bol pridaný nový album Projekt Krókus.

            Žiaci 9. ročníka sa v tomto školskom roku zapojili do medzinárodného projektu Krókus. V jeseni na pamiatku jeden a pol milióna židovských detí, ktoré zahynuli počas holokaustu, a tisícov ďalších detí, ktoré padli za obeť nacistickým krutostiam, zasadili cibuľky žltých krókusov. Kvety symbolizujú žlté Dávidove hviezdy, ktoré boli Židia nútení nosiť počas obdobia nacistickej nadvlády. Projekt Krókus predstavuje konkrétny spôsob, ako mladým ľuďom priblížiť tému holokaustu a zvýšiť ich povedomie o nebezpečenstve rasizmu a všetkých foriem predsudkov a diskriminácie. Pomáha im porozumieť dôležitosti rešpektu voči všetkým ľuďom bez ohľadu na ich etnický pôvod, zdravotné postihnutie, sexuálnu orientáciu alebo náboženské presvedčenie. Téme holokaustu boli v uplynulých týždňoch venované aj hodiny dejepisu vo všetkých ročníkoch.

          • 📚 Marec - mesiac knihy 📚

          • Do fotogalérie bol pridaný nový album 📚 Marec - mesiac knihy 📚.

            Marec je už od nepamäti mesiacom knihy. V ŠKD sme sa celý týždeň zaoberali knihami a hovorili sme si o všetkom čo s nimi súvisí. Každý si mohol priniesť svoju obľúbenú knihu, z ktorej nahlas čítal pred ostatnými. Deti si navrhovali vlastný obal knihy a taktiež ilustrovali asi najznámejšiu rozprávku Červená Čiapočka. Týždeň sme ukončili návštevou školskej knižnice, kde sa deti oboznámili s rôznymi druhmi a žánrami kníh.

          • Hviezdoslavov Kubín

          • Do fotogalérie bol pridaný nový album Hviezdoslavov Kubín .

            Recitujeme poéziu a prózuPravidelne ako každý rok, aj v tomto roku sa konali triedne kolá Hviezdoslavovho Kubína. Najlepší recitátori postúpili do školského kola. Súťažiaci si pripravili zaujímavé úryvky z poézie a prózy a potešili nás krásnym umeleckým prednesom. Rozhodovanie poroty bolo náročné, pretože sme objavili mnoho talentov, no nakoniec sme sa zhodli. Porota zablahoželala všetkým žiakom a ocenila šiestich z nich peknými darčekmi. Víťazmi sa stali:1. kategória 1.miesto Michal Obešter 2.miesto Diana Palaštová 3.miesto Dagmara Džujková2. kategória 1.miesto Sofia Ondiková 2.miesto Damián Mačuga 3.miesto Šimon Sopko

          • Návšteva škôlkarov v ŠKD 🎭😊

          • Do fotogalérie bol pridaný nový album Návšteva škôlkarov v ŠKD 🎭😊.

            Pred jarnými prázdninami nás v ŠKD prišli navštíviť detičky zo škôlky. Mali sme pre nich pripravenú a nacvičenú dramatizáciu rozprávky Šípková Ruženka, ktorú si deti vybrali samé. Aj škôlkari si pre nás pripravili malý program v podobe dramatizácie rozprávky o Rukavičke. Nechýbalo malé pohostenie a zábava.

          • Ako sme kreslili draka

          • Do fotogalérie bol pridaný nový album Ako sme kreslili draka.

            Marec je mesiac kníh, a knihy sú bránou do sveta poznania. Deti čítajú rozprávky, napríklad aj o drakoch. Kedysi dávno, za čias hradov a rytierov, žili draci. Boli to rozhnevané tvory, ktoré vydychovali oheň a telá mali pokryté šupinami. Draci s obľubou strašili princezné. Našťastie žilo veľa zdatných rytierov, ktorí si s nimi poradili. My sme si poradili s ich kreslením. Najzaujímavejšieho draka nakreslil Š. Gombita. III.A

          • Bádateľská aktivita


          • V stredu 6.3.2024 na hodine chémie si deviataci vyskúšali písať na papier octom. Ide o tzv. neviditeľné písmo. Ocot je 8% roztok kyseliny octovej. Poškodzuje molekuly organických látok, ktoré sú hlavnou zložkou papiera. Voľným okom to nevidno. Poškodené miesta sú ale citlivejšie na vplyv teploty. Ak na tieto miesta pôsobí vysoká teplota, menia farbu na tmavohnedú.