• Š k o l s k ý   P o r i a d o k 

        Školský klub detí

         

         

         

         

         

        Mgr. Daniela Durkajová

        riaditeľka školy

         

         

        Prerokované na pedagogickej rade dňa: 30.08.2022

        Doplnené:      

         

         

         

         

         

        Košarovce

        Podľa zákona č. 245/ 2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní a v zmysle ustanovenia paragrafu 153 školského zákona je vypracovaný školský poriadok ŠKD.

        Školský poriadok školského klubu detí, ďalej ŠKD, je vnútorným školským poriadkom a je súčasťou pedagogickej dokumentácie ŠKD, v zmysle vyhlášky MŠ SR č. 306/2009. Zabezpečuje vnútorný chod ŠKD, organizáciu života ŠKD – detí, pedagogických aj nepedagogických zamestnancov a podmienky pre optimálne ľudské vzťahy tak, aby čas, strávený bol maximálne efektívne využitý z hľadiska výchovného programu ŠKD.

         

        I. Všeobecné ustanovenie

         

        Vnútorný poriadok ŠKD je základnou organizačnou a pracovno-právnou normou školy, ktorá je právnym subjektom. ŠKD je súčasťou školy a plní úlohy v mimo vyučovacom čase.

        Základné informácie

        Zriaďovateľ: Obecný úrad Košarovce

        Adresa : Základná škola s materskou školou Košarovce 16

        Riaditeľka ZŠ s MŠ   :  Mgr. Daniela DURKAJOVÁ

        Zástupkyňa ZŠ s MŠ : Mgr.  Tatiana HAJDUKOVÁ

        Vychovávateľka: Miroslava BUČKOVÁ

         

        II.  Riadenie a organizácia ŠKD

        1. Školský klub detí riadi riaditeľka školy a ZRŠ .
        2. Činnosť ŠKD je zameraná na aktívne využívanie voľného času detí a riadi sa v vypracovaným výchovným programom školského klubu .
        3. Vychovávateľky ŠKD sú členkami MZ a členkami pedagogickej rady školy.
        4. Jedna hodina výchovnej práce trvá 60 minút.
        5. Riaditeľka školy určuje počet oddelení podľa počtu prihlásených detí. Počet detí v oddelení určí riaditeľ školy, ktorej je školský klub detí súčasťou.
        6. Do oddelenia ŠKD sa spolu s ostatnými deťmi zaraďujú najviac 3 deti so špeciálnymi VVP. Za každé dieťa so ŠVVP sa počet v oddelení znižuje o dvoch.
        7. ŠKD je súčasťou školy.

         

        III. Prevádzka ŠKD

         

        1.  ŠKD je v prevádzke spravidla celý školský rok, okrem dní pracovného pokoja a štátnych sviatkov, denne od 11.20 do 16.30 hod.

        2.  Počas prázdnin je prevádzka v ŠKD, ak sa prihlási najmenej 12 detí.

        3.  ŠKD sa riadi režimom dňa, ktorý je súčasťou vnútorného poriadku ŠKD.

        4.  VVČ sa realizuje podľa Výchovného programu Cesta za poznaním a šťastím.

         

         

         

        Organizácia činnosti a časový harmonogram činností ŠKD

        Pri uskutočňovaní výchovno-vzdelávacej činnosti  v školskom klube sa dodržiava pravidelné striedanie oddychovej a záujmovej aktivity s aktivitou súvisiacou s prípravou na vyučovanie z dôvodu zabezpečenia psychohygieny detí.

        11.30 hod. – 12,30 hod. -  hry s hračkami, voľné a individuálne hry, kreslenie

        12.30 hod. – 13.00 hod - režimové momenty / presun, hygiena , obed/                                        

        13.00 hod. – 14.00 hod. - športovo-relaxačná činnosť / pobyt vonku, pohybové hry/

        14.00 hod. – 14.15 hod. - režimový moment /hygiena , olovrant/

        14,15 hod. – 15,00 hod. - záujmová činnosť – prírodovedno-environmentálna, spoločensko -vedná, esteticko-výchovná (výtvarná, hudobná, literárna), pracovno-technická, telesná, zdravotná a športová činnosť, vzdelávacia oblasť

        15.00 hod. – 15.10 hod. - režimový moment

        15.10 hod. – 16.30hod. - príprava na vyučovanie / písanie domácich úloh, didaktické hry/

         

        IV. Prihlasovanie dieťaťa do ŠKD

         

        1. Dieťa sa do klubu prijíma na základe písomnej žiadosti o prijatie do ŠKD zákonnými zástupcami.
        2. Žiadosť o prijatie sa podáva najneskôr do 30.júna predchádzajúceho školského roka. Deti z prvého ročníka vždy  na začiatku  školského roka, najneskôr do 15.9. príslušného školského roka..
        3. Deti sa do ŠKD prihlasujú vždy na jeden školský rok.
        4. Do klubu sa prednostne prijímajú deti nižších ročníkov, ktorí sú prihlásení na pravidelnú dochádzku.
        5. Do ŠKD sa zaraďujú podľa veku a ročníka, uprednostňujú sa deti, ktorých rodičia sú zamestnaní
        6. O zaradení do ŠKD rozhoduje riaditeľ školy.

         

        V. Dochádzka detí do ŠKD

         

        1. Do oddelení školského klubu detí budú prednostne prijímané deti mladšieho školského veku.

        2. Rozsah dennej dochádzky, spôsob odchodu detí, prípadne záujmovú činnosť mimo ŠKD uvedie rodič v  žiadosti zákonného zástupcu o prijatie do ŠKD. Zmeny v dochádzke je  povinný oznámiť rodič písomne a pripojí sa k žiadosti.

        3. Dieťa možno v priebehu školského roka prihlásiť a odhlásiť zo ŠKD písomnou žiadosťou.

        4. Vychovávateľka uvoľní dieťa z ŠKD len na základe písomného vyžiadania rodiča. Dieťa preberá z ŠKD zákonný zástupca, alebo osoba poverená zákonným zástupcom, pokiaľ nie je v osobnom spise uvedený iný spôsob odchodu dieťaťa z ŠKD.

        5. Ak odíde dieťa z ŠKD bez sprievodu rodiča, právnu zodpovednosť berie na seba rodič.

        6. Rozsah dennej dochádzky dieťaťa a spôsob jeho odchodu, je na základe informácie zákonného zástupcu, uvedený v osobnom spise dieťaťa.  Za príchod  dieťaťa do ŠKD a odchod dieťaťa z ŠKD zodpovedá zákonný zástupca, aj v prípade, že dieťa prichádza resp. odchádza so starším neplnoletým súrodencom.

        7.  Z výchovno-vzdelávacej činnosti organizovanej mimo priestorov ŠKD môžu byť deti uvoľnené len na základe písomného súhlasu zákonného zástupcu (ktorý tak zároveň preberá za dieťa zodpovednosť), v opačnom prípade je rozchod detí v priestoroch ŠKD.

        8.Počas krúžkovej činnosti v škole, popoludňajšieho vyučovania v škole resp. školskej akcie mimo školu v čase pobytu dieťaťa v ŠKD, je za dieťa zodpovedný lektor, resp. učiteľ poverený vedením aktivity. Jeho zodpovednosť začína vyzdvihnutím dieťaťa z ŠKD a končí jeho odovzdaním v klube po skončení aktivity.

        9. Z ŠKD alebo pri činnosti v ŠKD nemôže dieťa svojvoľne odísť.

         

        VI. Starostlivosť o BOZP

         

        1. Prechod detí do ŠKD v rámci školy zabezpečuje vychovávateľka, prípadne učiteľka, ktorá má poslednú vyučovaciu hodinu.
        2. Počas popoludňajšieho vyučovania vyučujúci preberá deti od vychovávateľky do svojej zodpovednosti a po skončení podľa dohody s rodičom deti uvoľňuje domov, alebo odovzdá vychovávateľke.
        3. Pri hrách a iných činnostiach je vychovávateľka povinná poučiť deti o bezpečnosti.
        4. Ak ŠKD využíva pre svoju činnosť odborné učebne ( cvičná kuchynka, gymnastická telocvičňa,..) riadi sa príslušnými pokynmi pre tieto učebne. Vychovávateľka pri ich využití pripomína deťom zásady bezpečnosti a ochrany zdravia a dbá na ich dodržiavanie.
        5. Deti prihlásené do ŠKD sú poučené o bezpečnosti a ochrane zdravia  a záznam o tomto poučení je uvedený v Prehľade o výchovno – vzdelávacej činnosti jednotlivých oddelení.
        6. Deti sú povinné dodržiavať pravidlá bezpečného správania pri vychádzkach mimo školy, dodržujú pri tom presné pokyny vychovávateľky. Pri prechádzaní cez vozovku zastaví prvá dvojica na kraji chodníka. Na vozovku vstupuje prvá vychovávateľka, terčíkom zastaví premávku a vozovku opúšťa posledná.
        7. Deti šetrne zaobchádzajú s majetkom školy a ŠKD. Pri jeho úmyselnom poškodení je dieťa povinné škodu uhradiť.
        8. Deti sa v ŠKD správajú zdvorilo a ohľaduplne k dospelým a k sebe navzájom. Vychovávateľky nestrpia akékoľvek fyzické a psychické násilie medzi deťmi. Akékoľvek prejavy násilia a šikanovania je nutné prejednať s rodičmi a triednou učiteľkou a vykonať zápis do zošita pedagogického pozorovania triednej učiteľky. Dieťa nesmie tolerovať šikanovanie. Ak je niekto svedkom šikanovania, upozorní a privolá pomoc dospelej osoby.
        9. Oddelenia možno spájať  v prípade nenaplnenosti a  závažných prevádzkových dôvodov. V čase neprítomnosti vychovávateľky môže dôjsť k dočasnému zlúčeniu oddelenia v závislosti od počtu žiakov v oddelení.
        10. Priestory a vybavenie ŠKD zodpovedajú platným normám bezpečnosti práce a ochrany zdravia a sú pravidelne kontrolované.
        11. ŠKD má k dispozícii lekárničku prvej pomoci s potrebným vybavením a zoznamom zdravotných zariadení.
        12. V prípade úrazu alebo choroby je dieťaťu poskytnutá prvá pomoc, rodič je okamžite o tom informovaný. O úraze a poranení je spísaný záznam v zošite evidencie školských úrazov, za prítomnosti rodiča len pri dlhodobej neprítomnosti žiaka.
        13. Straty z uzavretých priestorov ŠKD u poisteného dieťaťa vybavuje vychovávateľka v spolupráci s rodičmi a vedením školy.
        14. Pri vychádzkach, výletoch a iných podujatiach mimo objektu ŠKD zodpovedá vychovávateľka za deti až do ich rozchodu pred objektom ŠKD. Z miesta konania môže byť dieťa uvoľnené len na základe písomného súhlasu rodičov.
        15. Pri činnostiach organizovaných mimo objektu ŠKD môže mať vychovávateľka maximálne 25 detí.
        16. V učebni IKT je zakázané používať iné ako vyučovacie programy, chatovať a navštevovať nevhodné webové stránky.
        17. Dieťa počas pobytu v ŠKD je povinný mať vypnutý mobilný telefón, uzamknutý v skrinke na mobily. Vyberie si ho až pri odchode domov. Platí to aj pre používanie prístrojov, ktoré nesúvisia so záujmovou činnosťou. Vo výnimočnom prípade môže žiak použiť mobilný telefón len so súhlasom vychovávateľky.
        18. Je zakázané zhotovovať v priestoroch ŠKD bez súhlasu vychovávateľky video a audio nahrávky. Kiber šikanovanie je zakázané.
        19. Do ŠKD sa nenosia predmety, ktoré ohrozujú bezpečnosť a zdravie. Nenosia sa väčšie sumy peňazí, cenné predmety a rôzne prehrávače. Škola a ani poisťovňa nezodpovedá za ich stratu a odcudzenie. Vychovávateľka tieto predmety môže odobrať a vrátiť rodičom pri odchode domov.

        VII. Príspevok na úhradu za pobyt dieťaťa v ŠKD

         

        1. Výšku mesačného príspevku za pobyt dieťaťa v ŠKD určuje zriaďovateľ obce Košarovce, na základe schváleného VZN s platnosťou od 1.9.2022, vo výške 10,- na jeden mesiac.
        2. Príspevok na čiastočnú úhradu nákladov na činnosť ŠKD v zmysle zákona NR SR č. 245/2008 o výchove a vzdelávaní – školský zákon, §114. uhrádza zákonný zástupca v hotovosti do rúk p. vychovávateľky,  v termíne  najneskôr do 10. dňa príslušného kalendárneho mesiaca.
        3. Po predložení dokladov o sociálnej podpore, môže riaditeľ školy rozhodnúť o znížení alebo o odpustení príspevku za pobyt dieťaťa v ŠKD.
        4. Príspevok sa platí nezávisle od času a počtu dní, ktoré dieťa strávi v ŠKD.
        5. Ak rodič odhlási dieťa zo ŠKD v priebehu mesiaca, nemá nárok na vrátenie príspevku.
        6. Pokiaľ zákonný zástupca dieťaťa neuhradí stanovený príspevok za pobyt dieťaťa v ŠKD a boli využité všetky primerane dostupné spôsoby na zabezpečenie úhrady, rozhodne vedenie školy a ŠKD o vyradení dieťaťa.
        7. O výnimkách príspevku na úhradu za pobyt dieťaťa v ŠKD rozhoduje riaditeľ školy.

         

         

         

         

         

         

         

         

        VIII. Práva a povinnosti dieťaťa

        Dieťa má právo na :

        1. rovnoprávny prístup k výchove a vzdelávaniu
        2. individuálny prístup rešpektujúci jeho schopnosti a možnosti, nadanie a zdravotný stav v rozsahu ustanovenom týmto zákonom
        3. úctu k jeho vierovyznaniu, svetonázoru, národnostnej a etnickej príslušnosti
        4. poskytovanie poradenstva a služieb spojených s výchovou
        5. výchovu a vzdelávanie v bezpečnom a hygienicky vyhovujúcom prostredí
        6. organizáciu výchovy a vzdelávania primeranú jeho veku, schopnostiam, záujmom, zdravotnému stavu a v súlade so zásadami psychohygieny
        7. úctu k svojej osobe a na zabezpečenie ochrany proti fyzickému, psychickému a sexuálnemu násiliu,
        8. na slobodnú voľbu krúžkov v súlade so svojimi možnosťami, záujmami a záľubami v rozsahu ustanovenom výchovným programom
        9. na informácie týkajúce sa jeho osoby a jeho výchovno-vzdelávacích výsledkov

         

        Dieťa je povinné :

        1. neobmedzovať svojím konaním práva ostatných osôb zúčastňujúcich sa výchovy a vzdelávania
        2. dodržiavať školský poriadok školy a ďalšie vnútorné predpisy školy alebo školského zariadenia
        3. chrániť pred poškodením majetok školy alebo školského zariadenia a majetok, ktorý škola, alebo školské zariadenie využíva na výchovu a vzdelávanie
        4. chrániť pred poškodením učebnice, učebné texty a učebné pomôcky, ktoré im boli bezplatne zapožičané
        5. konať tak, aby neohrozoval svoje zdravie a bezpečnosť, ako aj zdravie a bezpečnosť ďalších osôb zúčastňujúcich sa na výchove a vzdelávaní
        6. rešpektovať pokyny zamestnancov školy alebo školského zariadenia, ktoré sú v súlade so všeobecne záväznými právnymi predpismi, vnútornými predpismi školy a dobrými mravmi.

         

        IX. Výchovno- vzdelávacia činnosť

         

        1. Výchovno-vzdelávaciu činnosť ŠKD vykonávajú pedagogickí zamestnanci- vychovávateľky. Deti vedú k samostatnosti, disciplinovanému správaniu a kultúrnemu stravovaniu sa v školskej jedálni.
        2. Po dohode s rodičmi detí, vychovávateľky venujú náležitú pozornosť príprave na vyučovanie. Deti podľa pokynov vychovávateľky vypracúvajú úlohy písomne alebo hravou formou didaktickými hrami opakujú učivo.
        3. Vychovávateľky učia deti samostatnosti pri stolovaní, základné hygienické návyky, samoobslužné práce v školskej jedálni. Z jedálne deti odchádzajú spoločne v sprievode vychovávateľky.
        4. Záujmová činnosť sa uskutočňuje v záujmových útvaroch krátkodobého a dlhodobého charakteru, pričom sa umožňuje účasť aj na iných formách záujmovej činnosti v škole i mimo školy.
        5. Rekreačná činnosť je prostriedkom  k vyrovnávaniu jednostranného zaťaženia deti z vyučovania a jej náplňou je  umožniť  deťom čo najviac voľného času stráviť pohybom a pobytom na čerstvom vzduchu a takto sa starať o dobrý telesný rozvoj detí. Prebieha  čo najviac mimo budovu školy, na školských ihriskách, na vychádzkach.
        6. ŠKD organizuje rôzne kultúrne a spoločenské podujatia /vstupné sa hradí príspevkami rodičov, formou kultúrnych poukazov/.
        7. Na záujmovú a rekreačnú činnosť sa využíva telocvičňa, ihrisko a iné objekty školy.

         

        X. Práva a povinnosti zákonného zástupcu

         

        Zástupcom dieťaťa je jeho rodič alebo iná fyzická osoba, ktorá má dieťa zverené do osobnej starostlivosti alebo do pestúnskej starostlivosti na základe rozhodnutia súdu. Zákonný zástupca má právo vybrať pre svoje dieťa ŠKD, ktorý poskytuje výchovu a vzdelávanie podľa školského zákona, zodpovedajúce schopnostiam, zdravotnému stavu, záujmom a záľubám dieťaťa, jeho vierovyznaniu, svetonázoru, národnosti a etnickej príslušnosti. Toto právo na slobodnú voľbu ŠKD možno uplatňovať v súlade s možnosťami výchovno-vzdelávacej sústavy.

        Zákonný zástupca dieťaťa má právo:

        · žiadať, aby sa v rámci výchovy a vzdelávania v ŠKD poskytovali deťom informácie a vedomosti vecne a mnohostranne v súlade so súčasným poznaním sveta a v súlade s princípmi a cieľmi výchovy a vzdelávania,

        · oboznámiť sa s výchovným programom ŠKD, školským poriadkom ŠKD a súvisiacimi internými nariadeniami vedenia ŠKD,

        · byť informovaný o výchovno-vzdelávacích výsledkoch svojho dieťaťa,

        · na poskytnutie poradenských služieb vo výchove a vzdelávaní svojho dieťaťa,

        · zúčastňovať sa výchovy a vzdelávania po predchádzajúcom súhlase riaditeľa školy alebo školského zariadenia,

        · vyjadrovať sa k výchovno-vzdelávaciemu programu školy alebo ŠKD prostredníctvom orgánov školskej samosprávy.

        Zákonný zástupca dieťaťa je povinný:

        · vytvoriť pre dieťa podmienky na prípravu na výchovu a vzdelávanie v ŠKD

        · dodržiavať podmienky výchovno-vzdelávacieho procesu svojho dieťaťa určené školským poriadkom ŠKD,

        · dbať na sociálne a kultúrne zázemie dieťaťa a rešpektovať jeho špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby,

        · informovať školu alebo školské zariadenie o zmene zdravotnej spôsobilosti jeho dieťaťa, jeho zdravotných problémoch alebo iných závažných

        skutočnostiach, ktoré by mohli mať vplyv na priebeh výchovy a vzdelávania,

        · nahradiť škodu, ktorú dieťa úmyselne zavinilo.

        XI. Opatrenia vo výchove

         

        V zmysle § 58 školského zákona dieťaťu možno udeliť:

        · pochvalu alebo iné ocenenie – za vzorné správanie, vzorné plnenie povinností alebo statočný čin; návrh sa prerokúva v pedagogickej rade

        · napomenutie alebo pokarhanie od vychovávateľa, triedneho učiteľa, riaditeľa, podmienečné vylúčenie alebo vylúčenie – za previnenie proti školskému poriadku – stupeň výchovného opatrenia závisí od závažnosti previnenia, môže byť spojený so zníženou známkou zo správania; návrh sa prerokúva v pedagogickej rade.

        Kritéria na udelenie sankcií za porušenie Školského poriadku ŠKD

         

        · písomné napomenutie vychovávateľom: po verbálnom upozornení vychovávateľky za menej závažné porušenie Školského poriadku ŠKD (nerešpektovanie pokynov, vychovávateľky, používanie vulgárnych slov v komunikácii ap.)

        · pokarhanie triednym učiteľom: po konzultácii s rodičom a prerokovaní v pedagogickej rade za opakované menej závažné a závažnejšie priestupky voči Školskému poriadku ŠKD (svojvoľné vzdialenie sa z oddelenia ŠKD, požívanie alkoholických a tabakových výrobkov, sústavné vyrušovanie, opakované používanie vulgárnych slov, ničenie školského majetku, krádež v škole podľa rozsahu, nedôstojné správanie voči učiteľom, vychovávateľkám a spolužiakom, ničenie životného prostredia v areáli školy – poškodzovanie trávnatých plôch, kríkov záhonov ap.)

        · pokarhanie riaditeľkou školy: po prerokovaní v pedagogickej rade za opakujúce sa závažnejšie priestupky, krádež podľa rozsahu, vydieranie a šikanovanie spolužiakov, hrubé a vulgárne správanie sa voči všetkým zamestnancom ŠKD,

        · vylúčenie zo ŠKD: za trestnú činnosť, závažné a hrubé porušenie Školského poriadku ŠKD, resp. vyšších právnych noriem, šírenie a užívanie drog, ohrozovanie zdravia a bezpečnosti detí a zamestnancov ŠKD.

        XII. PEDAGOGICKÁ DOKUMENTÁCIA

        1. Pedagogickú dokumentáciu ŠKD tvoria:

         

        a.) Výchovné plány, výchovné osnovy a výchovné štandardy, ktoré sú súčasťou výchovného programu školského klubu detí

        b.) Plán práce ŠKD

        c.) Plán výchovno-vzdelávacej činnosti

        d.) Rozvrh týždennej činnosti

        e.) Triedna kniha – v elektronickej podobe

        f.) Osobný spis dieťaťa – súčasť ZŠ

        g.) Žiadosť o prijatie do ŠKD

        h.) Školský poriadok ŠKD

         

        2. V klube zriadenom ako súčasť školy je ďalšia dokumentácia súčasťou ďalšej dokumentácie školy.

         

        XIII. ZÁVEREČNÉ USTANOVENIA

         

        Školský poriadok ŠKD je záväzný pre všetky deti navštevujúce ŠKD. Porušenie Školského poriadku ŠKD je dôvodom na výchovné opatrenie.

        Vychovávateľka je povinná preukázateľne oboznámiť deti a ich zákonných zástupcov s obsahom Školského poriadku ŠKD.

        Zmeny a doplnky vnútorného poriadku vydáva riaditeľ školy.

        Školský poriadok ŠKD bol schválený 30.08.2022 pedagogickou radou a nadobúda účinnosť 01.09.2022.

         

        Košarovce, dňa 30.08.2022

                                                                                                                                                                                                                                                                            ..............................................

                                                                                                                  Mgr. Daniela Durkajová

                                                                                                                         riaditeľka školy